President Kersti Kaljulaid ütles Chemi-Pharmi Tänassilma tehase avamisel, et ettevõte on inspireeriv näide sellest, kuidas tulla toime kasvavate palkade ja töökäte puudusega.
President rõhutas, et Eesti ettevõtete arenguteed jagunevad laias laastus kaheks. ”Suur osa Eesti ettevõtete kliente elab meist madalama sissetulekuga piirkondades ja üks võimalus on viia tootmine neile lähemale, mis võimaldab madalamaid tootmiskulusid,” selgitas president Kaljulaid.
Riigipea sõnul saab ettevõtet arendada muidugi ka täiesti teisel viisil, kaasates teadlased, ja uusi teadmisi kasutades käivitada kõrge potentsiaaliga tootmine Eestis. “Tänu sellele ei ole vaja tootmist Eestist ära viia ka siis, kui meie keskmine palk jätkab tõusmist, sest robotid ja tipptehnoloogia tõstavad ettevõtte võimekust,” lisas president Kaljulaid.
„Chemi-Pharm on just seda teist teed läinud. Tänu sellele, et ettevõttesse on tulemas palju tehistöötajaid ehk roboteid, suudetakse palgatõusuga kaasa minna, tõusku see siis kasvõi Soome tasemele. Küllap palk sinna ükskord ka tõuseb. Tööandjaid see väga ei rõõmusta, küll aga töötajaid.”.
Teine probleem, mis presidendi hinnangul edukaid Eesti ettevõtteid kummitab, on tootmislogistika lagunemine. „Olen paljudes ettevõtteis märganud, et kiire kasvu perioodil kipub tootmislogistika käest ära minema. Kõik on tootmisterritooriumil risti-rästi, ergonoomika on kadunud. Ettevõtjad ütlevad ise, et nad teeksid tootmislogistika korda kohe, kui saaksid korraks kasvukiiruse maha võtta,“ ütles Kersti Kaljulaid. „Chemi-Pharm valis teise lahenduse: teha uues kohas üks greenfield, kus tootmine on detailideni läbi mõeldud, ja siis tehas hästi kiiresti sinna üle kolida. See tegu võiks olla inspiratsiooniallikaks ka paljudele teistele tootjatele.“